ساماندهی ضایعات ساختمانی


یکی از زیر مشکلات شهرنشینی بخصوص در شهر ها و کلان شهر های در حال توسعه تولید پسماند های ناشی از فعالیت های عمرانی و ساختمانی ناشی از تخریب، بازسازی، ساخت و ساز و پروژه های عمرانی می باشد. در شهر سبزوار ازسال94 پسماندهای عمرانی وساختمانی تولید شده به روش مکانیزه
جمع آوری و مدیریت شده است. در این خصوص خودرو های راه و ساختمانی ساماندهی شده است که بعد از بارگیری این نوع پسماند ها به سایت های پردازش و دفن پسماندهای ساختمانی و عمرانی شهر سبزوار در سایت کمربندی جنوب شهر و سایت شمال غرب توحید شهر منتقل و در محدوده های آماده شده اقدام به تخلیه می نمایند.همچنین به منظور ارائه خدمات جمع آوری پسماندهای ساختمانی به شهروندان ستادساماندهی خاک و ضایعات عمرانی وساختمانی اقدام به استقرار 3 دستگاه خودروی بازوغلتان و تهیه مخزن های مخصوص توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی نموده است.
یکی دیگر از قسمت های مهم ستاد ساماندهی حوزه گشت و نظارت شهری است که در حال حاضر این حوزه مجهز به یک گروه گشت شبانه روزی می باشد. وظیفه گشت های ستاد کنترل شبانه روزی خاکبرداری های سطح شهر و جلوگیری از تخلیه غیر مجاز نخاله های ساختمانی در معابر و اطراف کمربندی ها و زمین های باز است. شایان ذکر است حضور کارشناسان سازمان مدیریت پسماند به منظور دست یابی مستقیم به اطلاعات ساخت و سازها و تعیین میزان پسماند های تولیدی حاصل از خاکبرداری و حفاری و تخریب و نیز نخاله های تولیدی حین عملیات ساخت و ساز و مدیریت بهینه این پسماند ها در مبدأ از اقدامات موثر سازمان مدیریت پسماند شهرداری سبزوار می باشد. از دیگر برنامه های جدید در دست اجرا می توان به مطالعات پردازش و بازیافت پسماند های عمرانی، مکان یابی چند محل دفن جدید و مواردی از این قبیل اشاره نمود.
-سایت دفن : در حال حاضر سایت دفن پسماندهای ساختمانی در جنوب کمربندی شهر و سایت دیگر درشمال غرب توحیدشهر شهرداری سبزوار قراردارد، سایت های مذکور با هماهنگی سازمان به صورت شبانه روزی پذیرای کامیون های خاک و نخاله های ساختمانی جمع آوری و انتقال داده شده می باشد .
به منظور جلوگیری از دفن یا اختلاط پسماندهای عمرانی وساختمانی با خاک های مرغوب، جهت استفاده در سطح شهر در اختیار مناطق و سازمان فضای سبز قرار می گیرد.یکی دیگر از اقدامات ستاد ساماندهی در راستای اجرائی کردن شیوه نامه وزارت کشور استقرار نماینده مقیم در مناطق است بدین ترتیب که در هر منطقه از شهرداری یکی از کارشناسان سازمان مدیریت پسماند مستقر که عملکرد ایشان در زیر شرح داده می شود .
پس از مراجعه شهروندان متقاضی صدور پروانه ساختمانی به مناطق شهرداری و ثبت درخواست جهت صدور پروانه و پس از طی مراحل قانونی و کارشناسی شهرداری ، پروانه ساختمانی به کارشناس سازمان مدیریت پسماند مستقر در هر منطقه سپرده می شود. کارشناس وظیفه دارد بر اساس آموزشهای فراگیری شده نسبت به محاسبه میزان نخاله حاصل از تخریب ساختمانهای قدیمی و نیز گودبرداری اقدام و به مالک اعلام نماید. در صورت نیاز به بازدید، جهت اعلام میزان خاک و نخاله یک روز زمان لازم است. مالک ساختمان یا زمین بر اساس قوانین موظف است جهت خاکبرداری و تخریب از پیمانکاران دارای مجوز که توسط سازمان مدیریت پسماند تعیین صلاحیت شده و دارای مجوز فعالیت می باشند یکی را انتخاب و با قرارداد مهر وامضاء شده تحویل کارشناس مربوطه نماید. بر همین اساس و پس از تشخیص پیمانکار خاکبرداری تحت نظارت سازمان انجام و از انتقال نخاله های حاصله به مکانهای غیر مجاز جلوگیری به عمل می آید . دومین وظیفه مهم کارشناسان مستقر تعیین میزان نخاله های حاصل از ساخت و ساز است که بعد از اجرای فونداسیون تولید می شود .کارشناس بر اساس فرمولهای موجود نخاله هائی که در حین ساخت و ساز تولید خواهند شد را تعیین و با مالک در خصوص استفاده از مخزن های بازوغلتان قرارداد منعقد می نماید . منظور از مخزن های بازوغلتان جعبه های فلزی در دوسایز مختلف بزرگ و کوچک است که در محل پروژه نصب و کارگران ساختمانی حین کار نخاله های تولید شده را در آن ریخته و پس از تکمیل ظرفیت توسط ماشین آلات مخصوص بارگیری و مخزن خالی جایگزین می گردد بدین ترتیب از ریختن نخاله های ساختمانی در معابر و جداول و باغچه های مجاور پروژه جلوگیری به عمل آمده و این ضایعات به صورت مکانیزه به سایت دفن حمل می گردند.
یکی دیگر از وظایف ستاد ساماندهی برخورد با متخلفین است .هرگاه راننده ای بر خلاف مقررات اقدام به تخلیه نخاله در مکانهای غیر مجاز نماید بر اساس قانون مدیریت پسماند و مصوبات شورای اسلامی شهر سبزوار با ایشان برخورد و در صورت نیاز به مراجع ذیصلاح قضائی معرفی خواهد شد و در همین راستا خودروهای کمپرسی اعم از ده چرخ ، تک ، خاور و نیسان شناسائی و برای انها کارت صادر گردیده است .در راستای جلب مشارکت فعالان حوزه تخریب و خاکبردرای و حمل و نقل پسماندهای ساختمانی این سازمان اقدام به جمع آوری بانک اطلاعاتی و نیز دعوت از فعالان این حوزه نموده و چندین جلسه با شرکت رانندگان و مالکین خودروها برگزار و در حال حاضر نمایندگان این قشر از جامعه به سازمان معرفی و مشغول به فعالیت در راستای اجرای قوانین در جهت بهبود بخشی محیط زیست شهری تحت نظر سازمان مدیریت پسماند شهرداری سبزوار می باشند .

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 574

نظرات این مطلب :

رهنمود رهبری

رهنمود رهبری

آخرین اخبار

پیوندها